Oyun

Efsane Nostaljik Oyunlar #2

warrior-within
Tarafından Yazılmıştır Gürkan Sırma

Efsane Nostaljik Oyunlar

Benim PC’yi oyun amaçlı kullandığım yıllar 1999-2008 yılları arasında olduğu için o yıllarda piyasaya çıkan oyunlarda takılı kalmış durumdayım :) Kendimi pc oyunları konusunda güncelleyemedim. Fakat bu sorun sadece benden kaynaklanan bir etken değil, yeni çıkan oyunlar da buna ön ayak oldu. Örneğin çıkmadan önce yeni ilah denilen No Man Sky. Genellersek ya beklentilerimiz arttı. Ya da film, müzik, kitap, oyun olarak geçmişte üretilen içerikler kadar kaliteli içerik üretilmiyor.

Tabiki yakın zamanda pc oyunlarıyla çok fazla ilgilenmediğim için gözümden kaçan, güzel kaliteli oyunlar çıktığı olmuştur. Fakat oyun manyaklığım geçmişe dayandığı için geçmiş yıllarda çıkan ve beni derinden etkileyen oyunları sizinle paylaşacağım. Geçmişte paylaştığım Efsaneleşmiş Oyunlar yazımı buradan inceleyebilirsiniz.

1-) Prince of Persia | Warrior Within
warrior-within

Prince of Persia geçmişim 2003 yılında çıkan The Sands of Time’a denk geliyor. The Sands of Time, güzel bir oyun olmasına rağmen Warrior Within, 2005 yılına göre grafik, oyun mekanikleri, hikaye olarak aradaki 2 yılda üzerine kat kat koyarak piyasaya sürülmüş bir oyun. Sürekli bilgisayarımda olmasa da belli aralıklarla oynadığım bir oyundur.

2-) Assassin’s Creed | Brotherhood
assassins-creed-brotherhood

Assassin’s Creed serisine 2009 yılında Assassin’s Creed II ile başladım. Fakat tam bir yıl sonra çıkan Assassin’s Creed: Brotherhood çok çok daha fazla hoşuma giden bir oyun olmuştu. Daha sonrasında yine 2010’da çıkan Assassin’s Creed: Revelations, 2012’de çıkan Assassin’s Creed III, 2013’te çıkan Assassin’s Creed IV: Black Flag ve 2014’te çıkan Assassin’s Creed Unity oynasamda en akılda kalıcı ve yılına göre çıkarılan en güzel ve damga vurucu Assassin’s Creed serisi oyunu bence Brotherhood.
NOT: Keşke filmi çıkmasaydı.

3-)Football Manager 2016
football-manager-2016

Futbolla pek fazla aram olmasa da simülasyon oyunlarına pek bir düşkün olduğum için 2012 yılında ilk Football Manager deneyimimi yaşadım. Tabiki CM 2001-2002 oynamış ve kariyerime 2001 yılında başlayıp 2017 yılına kadar getirmiş bir insanım Sonuç olarak 2012 yılında tekrar başladığım menejerlik görevim boyunca en çok hoşuma giden FM 2016. FM 2017’yi de inceledim fakat oyun içi editör dışında FM 2016’dan pek bir farkını göremedim.
NOT: FM 2017’yi Steam’den satın alıp güncel halde oynamaya kalkarsanız, yazıyı paylaştığım tarihlerde devamlı Crash Dump hatası alacaksınız Teşekkürler Sports Interactive.

4-) Command & Conquer | Generals – Zero Hour
command-conquer-generals-zero-hour

2003 yılında piyasaya çıkan Generals ile benim tanışmam 2006-2007 yıllarına dayanıyor. O zamanlarda internet üzerinden oyun satın alma gibi bir ihtimalim olmadığı için oyunlarla tanışmamız ya korsan olarak oluyordu. Ya da hipermarketlerde tamamen şans olarak denk gelirsek satın alabiliyorduk. Generals’ı de duymuştum fakat hiç denk gelmemiştim. 2006-2007 yıllarında orijinal cdsine arkadaşımla birlikte denk gelip ortak olarak almıştık. Amacımız bu oyunu multiplayer olarak oynamaktı fakat aynı cd-key üzerinden 2 kişi oynayamadığı için beraber hiç multiplayer oynayamamıştık
Geçmişten gelen hevesimle multiplayer olarak yıllarca bu oyunu arkadaşlarımla oynadım. Ve hala bilgisayarımda kurulu olan ve denk geldiğimde arkadaşlarımla dost olup, karşıya hard ordu atayıp o ülkeleri yıkmak üzereyken birbirimize nükleer silahlarla haince saldırıp eğlendiğimiz bir oyun

5-) Max Payne 2
max-payne-2

2001 GTA 3, 2002 GTA Vice City ve 2003 Max Payne 2 çıktığında bu oyunlara sahip olmama rağmen bilgisayarım bu oyunlara yetersiz kalıyordu. 2003 yılının sonlarına doğru bilgisayarımın yenilenmesiyle bir gecede 3 oyunuda bilgisayara kurup 3 gün boyunca sadece uyku molası verip deli gibi oynamıştım.
Slow Motion sağa-sola atlaması olsun, 2003 yılına göre mükemmel grafikleri olsun (hikayesi çok çok iyi değildi) gayet başarılı ve o yıllarda beni kendine bağlayan bir oyundu. Fakat Max Payne 2 arşivimde ve bilgisayarımda şuanda mevcut değil.
NOT: Keşke filmi çıkmasaydı.

6-) Call of Duty 4: Modern Warfare 1-2-3
call-of-duty-modern-warfare

Modern Warfare’a çıktığı yıl olan 2007’de başladım. Modern Warfare 1 (2007), Modern Warfare 2 (2009) ve Modern Warfare (2011) bu 3 oyunuda tam olarak 1 günde bitirdim. Yani tek bir oyun olması gereken projeyi 3’e bölüp bize 3 farklı oyun olarak satmışlar
Bu çakallığa rağmen grafik kalitesi, silahlar, mekanikler bunları bir kenara koyuyorum. Oyunun hikayesi mükemmel. Sanki bir dizi gibi merak ederek oynadığım nadir oyunlardan biriydi. Mouse’a yağ bulaşmasa bayağa mısır patlatıp oynardım

7-)Sims 3
sims-3

Efsaneye The Sims ile başladım ve tüm oyunlarını oynadım. Fakat en çok hoşuma giden Sims 3 oldu.

8 -) Rome Total War
rome-total-war

2004 yılında çıkan Rome Total War’da ileri derecede diplomasi olmasından dolayı o yıllarda zorlanıp tam olarak oynayamamıştım. Fakat yıllar sonra İngilizcemin gelişmesiyle birlikte oyun anlam kazandı ve en çok hoşuma giden oyunlardan biri oldu. Rome Total War’ın hoşuma gitmesiyle Total War serisinin çoğu oyununu oynadım ve kesinlikle öneriyorum. Strateji seviyorsanız alanında daha iyisini bulamazsınız

9-) Grand Theft Auto | San Andreas
grand-theft-auto-san-andreas

Bence yine bir efsane. Tam bir oyun fabrikası olan Rockstar Games sırasıyla 2001 GTA 3, 2002 Vice City, 2003 Max Payne 2 ve son olarak 2004 San Andreas. Diğer açık dünya oyunlarından farklı olarak inanılmaz büyük haritası, gerek hikayesi, gerek grafikleri olarak bize o zamanlar bilgisayar toplatan oyunların başında geliyordu. Hala bunaldığımda bilgisayarıma yükler bir kaç gün oynarım.

10-) Need for Speed | Underground 2 ve Carbon
need-for-speed-underground-2

2003 yılında toplanan bilgisayarıma 2004 yılında çıkan ve direk satın aldığım Need for Speed Underground 2’ye daha da keyif katmak için titreşimli bir joystick almıştım. Oturma odasından odama taşıdığım sallanan geniş sandalye ye kurulup saatlerce bu oyunu oynardım. Fakat grafik kalitesi olarak Carbon, bayağa daha üzerine çıktığı ve Underground 2’yi aratmadığı için yarış oyunu hevesimi hala Carbon’la gideriyorum.

11-) Euro Truck Simulator 2
euro-truck-simulator-2

Boş olduğum ve işsizlik katsayımın arttığı her dönemde bir simülasyon oyununa bağlanıyorum. 2012 yılında çıkmasına rağmen benim Euro Truck Simulator 2’yle tanışmam 2015 yılında boş olduğum ve işsizlik katsayımın oldukça arttığı dönemde başladı. Saatlerce otobanda, Avrupa yollarını fethederken hiç bişey düşünmüyorsun. Ve oyun insanı inanılmaz rahatlatıyor. Yıllar sonra dahi araba kullanırken fazlasıyla geniş almamı sağladı. Böyle bir yan etkisi var haberiniz olsun.

Yazar Hakkında

Gürkan Sırma

Gemba Ajans'ta Webmaster / Kendi Çapında Müzisyen

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com