Teknoloji

Kurumsal SEO Nasıl Yapılır?

Kurumsal SEO Nasıl Yapılır
Tarafından Yazılmıştır Önder Turan

Kurumsal SEO Nasıl Yapılır?

Kurumsal SEO çalışmalarında öncelikle proje sahibiyle aylık ve yıllık hedefleri belirlemelisiniz.

Bu hedefleri belirledikten sonra yapmanız gereken ilgili sektördeki rakipleri analiz etmektir. Bu analiz sırasında rakiplerin sadece aynı sektör içerisinde yer almasına değil, aynı segmente hitap eden firmalardan olmasına da dikkat edilmelidir. Bu sayede analiz daha gerçekçi sonuçlara ulaşacaktır.

Bu analizi yaparken arama motorlarında üst ve alt sıralarda çıkan firmaların web siteleri mercek altına alınır ve şu sorular sorulur: Bu web siteleri ne yaptıkları için ilk sayfada, ne yapmadıkları için sonlarda çıkmaktadırlar?

Kullanıcı Dostu

Rakiplere bu gözle yaklaşılarak link ve kod yapıları, web sitesini ağırlaştıran ve kullanıcı dostu olmaktan uzaklaştıran unsurların var olup olmadığı, dinamik bir yapıya sahip olup olmadığı tespit edilir. Bunun dışında site dışı SEO alanında ne derece çalışma yürüttükleri de araştırılır ve bütün artı-eksiler not edilir.

SEO

Örneğin rakiplerin kodlamada eski sistemleri kullanması, SEO dostu olmayan, karmaşık link yapılarına sahip olması, içeriklerin hedef kitlenin sıklıkla kullandığı anahtar kelimelerle uyumsuzluğu ve sosyal medyada aktif olmamaları bizim hanemize artı puan olarak yazılacaktır. Bu hataları biz yapmazsak SEO’da öne geçme fırsatını elde etmiş oluruz.

Bu analizden sonra artık uygulamaya geçebiliriz. Kurumsal SEO çalışmasında altı en çok çizilmesi gereken, kesinlikle arama motorlarının hile olarak göreceği yöntemleri kullanmamaktır. Bir an önce üst sıraya çıkmak için aşırı derecede SEO çalışması yapmak, arama motoru botlarının üzerinde çalışma yaptığınız web sitesini “spam” olarak kategorilendirmesine sebep olur ve bu çalıştığınız markaya büyük zarar verir. Bu yüzden SEO çalışmaları, mümkün olduğunca zamana yayılmalıdır.

Site içi SEO

Site içi SEO’da ilk yapmamız gereken, eğer firmanın önceden aldığı bir alan adı yoksa SEO’ya uygun bir domain seçmektir. Seçilecek domain akılda kalıcı, kısa, net olması ve en önemlisi hedeflenen anahtar kelimeyi içinde barındırmasıdır.

SEO

Web sitenizin adresinin en önemli SEO kriterlerinden olmasının yanısıra, insanların hemen hatırlayabileceği bir adres olması tıklama sayılarını da etkileyecektir. Web sitenin hit sayısı da önemli bir SEO kriteri olduğu için bu yine artı olarak geri dönecektir.

Arama motorunda araştırma yapan hiçbir kullanıcı uzun zaman beklemek istemez. Bundan dolayı içeriklerin mümkün olduğunca yüklü boyutlarda olmaması bir avantajdır. Örneğin yüksek boyutta görseller siteyi ağırlaştıran bir unsurdur. Bunu bilen SEO uzmanları, görsellerin boyutunun mümkün olduğunca düşürülmesini salık verir.

Sitenin ağır olmasının en önemli sebeplerinden biri de yanlış hosting seçimidir. Kaliteli hizmet veren bir hosting firmasının seçilmesi SEO’yu birçok açıdan olumlu etkilemektedir. İyi bir hosting firmasıyla web sitenizin açılışı hızlanacaktır. Ayrıca sunucunuzun lokasyonunun Türkiye’de olması ve sık sık kesilmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Kapalı kalan bir sunucu, arama motoru botlarının sitenize ulaşamaması ve ziyaretçi kaybı yaşayacağınız anlamına gelir.

Bu yüzden ucuz hizmet almaya çalışmak yerine kaliteli ve güvenilir hizmet almak kurumsal SEO çalışmaları için yerinde olacaktır. Ne de olsa hiç kimse “ucuz mal alacak kadar zengin” değildir.

Site içi SEO’nun en önemli unsurlarından biri de tasarımın sadeliğidir.

Öncelikle ana sayfanızın özenle oluşturulması kurumsal SEO açısından elzemdir. Amacını en iyi ve öz şekilde açıklayan bir ana sayfa, kullanıcıyı sitede tutacaktır. Ayrıca sağlam bir ana sayfa sayesinde Adwors reklamı verildiğinde tık başına maliyet azalacaktır. Bu da başka bir avantajdır.

Diğer sayfalara da sadelik kriteriyle yaklaşılmalı, verilen hizmet veya üretilen ürün vurgulanmalıdır. Kullanıcı siteye girdiğinde, ziyaretinin amacını karşılayıp karşılamadığını hemen anlayabilmeli ve aradığını en hızlı şekilde bulabilmelidir. Bu yüzden menü yapısından tutun, içeriklerin niteliğine kadar birçok öğenin arama motorlarıyla ahenk içinde optimize edilmesi üzerinde durulması gereken bir konudur.

Kategoriler ve Menüler

Örneğin renk yapısının rahatsız edici olmaması ve kurumsal duruşa uygun seçilmesi ziyaretçiyi etkileyecektir. Renkler markanızın niteliğine göre seçilmeli, ciddiyet ve ağırlık arasında bi denge kurulmalıdır.
İçeriklerde anahtar kelimeler makul bir miktarda kullanılmalı, ancak sırf arama motorunu manipüle etmek için aynı anahtar kelime yersiz yere geçmemelidir. Aksi halde “kalitesiz ve spam içerik” imajının oluşması muhtemeldir.
Kategoriler ve menüler, kullanıcının siteyi ziyaret ettiği anda kavrayabileceği şekilde oluşturulmalıdır. Mantık sırasına uygun bir kategorizasyon, kullanıcıların aklını karıştırmadan sitede daha çok dolaşmasını beraberinde getirir.

Web sitenizin sürekli güncelleniyor oluşu da SEO için bir artıdır. Arama motorlarının botları, sitenizin faal olmasına büyük önem vermektedir.

Bu yüzden insanların ürün veya hizmetlerin hakkında bilgi alması için oluşturulacak bir soru-cevap sayfası sayfanızın dinamizmini artıracaktır. “Haberler” menüsü açmak ve şirketinizin katıldığı seminerler, toplantılar, fuarlar, aktiviteler ve benzeri gelişmeleri paylaşmak, web sitenizin canlı kaldığının kanıtı olacaktır. Bunun dışında site ziyaretçileri için yorum kısmı açmak da sitenizin faal kaldığınının göstergesi olacaktır. www.seovyo.com

Web site içi SEO’dan sonraki aşama, site dışı SEO’dur. Bu aşamada yapılacaklardan en önemlisi, web backlink almaktır. Backlinklerin sayısı ve kalitesi üzerine eğilinmesi gereken en önemli konulardandır. Zira yanlış ve aşırı bir backlink politikası, SEO çalışmalarına zarar vermektedir. Bu noktada kurumsal SEO çalışmalarının kalitesini belirleyen unsurlardan biri, hem nitelik hem de nicelik bakımından yüksek backlinklerin uygun bir zaman periyodu içerisinde alınmasıdır. Aşırı hızlı backlink alımı, arama motorlarına sitenizin “spam” yaptığı sinyalini vereceği için kısa vadede getireceği faydaların hepsini uzun vadede kaybetmenize sebep olacaktır.

Site dışı SEO’da başka bir diğer aşama sosyal medya kullanımıdır. Sosyal medya araçlarının zenginliği kuşkusuz SEO için önemli bir avantajdır. Facebook, Twitter, Google+, Youtube, LinkedIn, Vimeo, Flickr gibi mecralarda markanızın içeriklerini düzenli olarak paylaşmak kurumsal SEO açısından çok yönlü faydalar getirecektir. Bu sayede parasız backlink alabilir ve sitenizin tıklanma oranını artırabilirsiniz.

Kurumsal SEO çalışmalarının en önemli özelliklerinden biri de belirlenin periyotlar içinde detaylı raporlama yapılmasıdır. Müşteri böylelikle aldığı SEO hizmetinin yeterli olup olmadığını görebilmekte, kurumsal SEO hizmeti veren firma da şeffaf çalışmak zorunda olduğu bilincine varır ve bu motivasyonla en kaliteli hizmet vermek üzere azami gayret gösterir.

Bu yazı Seovyo.com‘dan alıntıdır.

Yazar Hakkında

Önder Turan

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com