Teknoloji

Taşınabilir Harddisk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

taşınabilir harddisk alırken dikkat edilmesi gerekenler
Tarafından Yazılmıştır Gürkan Sırma

Disket, CD, DVD, hafıza kartı, flash bellek derken ihtiyaçlarımızın artması ve veri boyutlarımızın artmasıyla taşınabilir harddiskler hayatımıza giriş yaptı. Flash bellek kadar taşınabilirliği rahat olmasa da kapasite özelliğini göze alırsak açık ara farkla avantajlı.

İlk olarak kullandığınız PC’nizde arşiv yapacak kadar kapasiteniz olmayabilir veya bu verilerinizi istediğiniz gibi yanınızda taşımak isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda kesinlikle bir hardisk edinmeniz gerekmektedir.
Peki. “Taşınabilir Harddisk Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?”

Kapasite

Harici hardisklerin, fiziksel boyutlarına orantılı olarak maksimum depolama alanları da değişmektedir. Bireysel kullanım için çok fazlası olan 24 tb’lık depolama alanı olan harddiski istisna olarak kabul edersek, 2.5 inç ve 3.5 inçlik çeşitleri bulunmaktadır.

2.5 inç‘lik hardiskler görsel ve taşınabilirlik olarak çok daha kullanışlı bir model. Fakat ülkemizde satılan modellerinde maksimum depolama alanları 2 tb.

3.5 inç‘lik modelleri ise çok daha büyük boyuttaki verileri olan ve arşiv meraklılarına hitap ediyor. Ülkemizde satışı yapılan 3,5 inç’lik harddisklerin maksimum depolama boyutu 6 tb.

Kullanıma Göre Seçim

Basit bir arşivciyseniz, 1 tb harddisk gerek fiyatı gerek işlevi olarak size yeterli olacaktır. Harddisklerde depolama alanı fiyatla orantılı olarak artıyor. O yüzden mantıklı bir alışveriş sağlayabilmeniz için öncelikle ihtiyacınızı karşılayabilecek bir hard disk almanız sizin için kafi olaraktır. Taşınabilir harddisklerin ortalama ömrü 5 yıl ve genellikle firmaların garanti sürelerininde 2 yıl olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Arabirim – Kablosuz

Piyasadaki harici hard disklerin bağlantı arabirimleri USB 3.0’dır. Piyasada 2.0 kaldığını zannetmiyorum fakat yinede alırken dikkat etmenizde fayda var.

Kablosuz dosya transferinin amacı kablo kirliliğini ortadan kaldırmak ama veri aktarımı için 1 adet USB kablosu kullanıyoruz. Bununda çok fazla kirlilik teşkil edeceğiniz düşünmüyorum. Yine de kablosuzu size daha mantıklı ve estetik gelmiş olabilir. Hatırlatmamda fayda var; kabloyla veri transferine oranla, kablosuz veri transfer hızı oldukça düşük.

Dip Notlar
aygıtı güvenle kaldır
  • Harddiskinizi özellikle bağlantı halindeyken darbe ve sarsıntılardan sakının.
  • Veri transferiniz bittikten sonra “X Aygıtını Çıkar” seçeneğini seçtikten sonra harddiski cihazdan sökün.
  • Eğer hard disk konusunda profesyonel değilseniz kesinlikle içini açmayın. Ufak bir toz tanesi bile hard diskinizde hasara yol açabilir.
  • Harddiskinizi kısmen daha fazla korumak için harddisk inç’inize uyan bir kılıf edinmenizde fayda var.

Yazar Hakkında

Gürkan Sırma

Gemba Ajans'ta Webmaster / Kendi Çapında Müzisyen

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com