Yazı Tahtası

Yaz(ma)mak Üzerine Yazmak

Yaz(ma)mak Üzerine Yazmak
Tarafından Yazılmıştır Dil-ârâm

Yaz(ma)mak Üzerine Yazmak
(Deneme)

Kelimeler nankör değildir. Kelimeler riyakâr da değildir. Kelimeler nazlıdır. Onların âşığı olmanız gerekir. İlgi, şefkat isterler ama bu şahsınıza özel bir ilgidir. Kendinizi memnun etme sanatıdır. Başka yerlerde değil de içinizde bulduğunuz aşk kıvılcımıdır. İlham üzerinde durmak istemiyorum zira ilham, anlık bir geçit törenidir. Yazmak işinin romantik efsanesidir. Oturduğunuz yerde aklınıza birkaç cümle gelir, yazarsınız. Bu cümleler çok da kıymetli bir metin değildir. Bir metin kıymetini emekten alır.
Tekrar tekrar yazdığınız cümleler her yazışta daha berrak bir görünüm kazanır. Metni oluşturmak sudaki çamurun dibe çökmesini beklemekle başlar. Kelimelerin doğru sıralanması, yerini bulması bir binanın zamanla temeline yerleşmesi gibidir. Ağrılı, sessiz, uzun bir süreçtir bu ama sonunda eserinizde insanlar barınabilir. Aynı zamanda tehlikeli bir zamandır, yazıyı ummadığınız yerlere götürebilir, onu rayından çıkarabilirsiniz. Yazı, şirazesi çıkmış bir kitapmışçasına bütünlüksüz kalabilir.
Yazmaktaki amacım hiçbir zaman insanlar olmadı. Dostluk kazanmak istedim, kelimelerin dostluğunu… Okuduğum kitaplarda daha önce rastlamadıklarımı ararım. Bulduğumda ise yeni bir kıta keşfetmişçesine sevinir, zafer bayrağımı göndere çekerim.
Bir koleksiyon gibi düşünebiliriz bunu. Sayfalarca, sözlüklerce, dillerce kelime… Böyle bir dostluğu kim istemez? Dediğim gibi, dostlarım pek nazlıdır. Her zaman sohbet etmez, kendilerini özletirler. Ben ise oturur bir kahve yapar, onları beklerim. İnsanın sevdiğini beklemesi gibisi yoktur. Bazıları buna “Tıkanma” diyor, bence çok yetersiz ve çirkin bir tabir. Zihnimizin bir fosseptik çukuru olduğunu mu düşünüyorlar? En azından benim zihnimin öyle olmadığını söyleyebilirim. Estetik kelimesinin kavram dünyamdaki listesinde böyle rahatsız edici maddeler bulunmuyor.

Yazar Hakkında

Dil-ârâm

"Ya, benim telif hakkım olsun mu?"

Yorum Yap

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com